cennetpapagani
cennetpapaganicennetpapaganicennetpapaganicennetpapaganicennetpapaganicennetpapaganicennetpapaganicennetpapaganicennetpapagani
cennetpapagani

Cennet papağanı kafes seçimi Cennet papağanı bakımı
     Cennet papağanları geniş, içerisinde dolaşabilecekleri kafeslere ihtiyaç duyarlar. Kafes mümkün olduğunca yüksek ve telleri tırmanmayı sevdikleri için yatay olmalıdır. Devamlı durabilecekleri rahat bir tünek (1cm çapında, ahşap) kafesin en üst noktasına yerleştirilmelidir, burada uyuyup dinlenecektir. Salıncak uyuması için uygun olmadığından tünek tercih edilmelidir, yoksa uykusunda dengesini kaybedip düşebilir. Eğer alışabilirse hasır yuvada uyumayı sever, yuvasına dışkılamaz.

cennetpapagani

Yaşantısı Cennet papağanı yaşamı
     Günün erken saatlerinde hava aydınlanınca hareketlenmeye başlar, gerilip yemini yedikten sonra tiz sesiyle öter, oyuncaklarıyla oynar. Öğle saatlerinde 1 saat kadar kestirirler, sonra yoğun aktivitesi hava kararıncaya kadar devam eder. Çok aktif kuşlardır sürekli oyuncakları ile ilgilenir, oyuncaklar onlar için önemlidir. Ballı kemirme çubukları, halatlar, salıncaklar dikkatini çeker. Evcil olsun olmasın insanlara karşı sürekli ilgi gösterir, elinize gelmese bile onunla konuşmanız ilgilenmeniz gerekir. Gördüğü ve duyduğu her şeye tepki gösterir.

cennetpapagani

Kafes temizliği Cennet papağanı kafesi
     Yemini günlük yiyebileceği kadar koyup, suyu ile birlikte her gün değiştirmelisiniz. Kafes içinde sürekli dolaştığından tellerdeki dışkıları da haftada bir kafes tabanı ile birlikte temizlemeniz gerekir. Kafes tabanı telli ise, tabana kemirgenler için satılan kokusuz doğal talaşlardan yaymanız temizlikte kolaylık sağlar.

cennetpapagani

Üreme Cennet papağanı üreme
     Evde üretimi kolay, birbirleriyle kolay anlaşan tek eşli türlerdir. Eş seçiminde ise göz bantları önemlidir, ince ve geniş göz bantlarına sahip türlerin kendi aralarında eş olmaları sağlamalıdır, böylece birbirlerine alışma süreci de kolaylaşır. Ayrıca sonradan sahiplenilen dişi veya erkek papağan ayrı bir kafeste gözlemlendikten sonra papağanınızla bir araya getirilmelidir. Üreme dönemlerinde birbirlerine kur yaparken sesleri daha yüksek çıkar, asabi canlılara dönüşürler. Çiftleri tek tek alıp evcilleştirdikten sonra aynı kafese koymak daha mantıklıdır, çünkü eş kuşların insanlara alışması zordur. Üreme belirtilerini görünce kafese uygun ebatlarda yuvalık takıp içerisine kemirgen talaşı koyabilir ve yuvalarını hazırlayabilmeleri için onlara boyasız kağıt şeritler verebilirsiniz. Kendileri talaşı ve nemlendirdikleri kağıt şeritleri belirli bir yere toplayıp yuvalarını yapacaklardır. Çiftleşmelerinden 10 gün sonra ilk yumurta, diğerleri ortalama 48 saat ara ile gelir. Yumurtlama sayısı ortalama 5 tir. Kuluçka süresi mevsim ve nem oranına da bağlı olarak 21 ile 25 gün arasındadır, ama 7 günden sonra yumurta ışık ile kontrol edilerek yumurtanın dolu olup olmadığı anlaşılabilinir. Boş yumurtayı almak dişinin daha az yorulmasını sağlar. Yumurtaları kontrol ederken kuşların yuvada olmaması, yumurtaya kokusunu değiştirecek kadar fazla el sürmeden kontrol etmeniz önemlidir. Bu arada dişi papağan eşi tarafından beslenir veya erkek ile dönüşümlü olarak yem yemeye çıkarlar. Cennet papağanı yumurtası, Cennet papağanı günlük yumurta gelişimi
cennetpapagani
Yavru bakımı Cennet papağanı yavrusu
     Yavrular ile doğduklarında tüysüz, çirkin canlılardır :) Anne ve baba yavrularını sürekli beslerler, yavrularını düzenli ve rahat besleyebilmeleri için ebevenylere günlük mama hazırlanmalıdır. Yavrular sık sık kontrol edilmeli, temizlenmeli ve ilgilenilmeyen yavru uygun mama ile beslenmelidir, yavruların tok olduğunu kursaklarının şişkin olmasından anlayabilirsiniz. Ayrıca yavrulara zarar veren anne veya baba kafesten ayrılmalı kalan ebeveyne yavruları besleyebilmesi için daha çok yardımcı olunmalıdır. Yavrular 45 gün içinde yuvadan çıkar, 60 gün içinde ise bağımsız olarak yaşamlarını sürdürebilirler. Bu süre içinde kursak kontrolü ve temizlik dışında yavrulara fazla el sürülmemelidir.

cennetpapagani

Cennet papağanı alırken Cennet papağanı alırken
     Sahipleneceğiniz papağanı ise diğerleriyle birlikte inceleyip eşi olmamasına dikkat edin, daha sonra ayrı bir kafese alarak dışkılamasını bekleyin kontrol edin. Tüyleri eksiksiz ve parlak olmalı, kabarık olmamalı, gözler tam açık ve sağlıklı gözükmeli, burunda akıntı olmamalı, ayakların ikisi de yere tam basmalı, nefes alışı sakin ve normal şiddette olmalıdır.

Petshoplar da genelde kuşlar 1 yaş civarında yetişkindir. Cennet papağanlarının yaklaşık yaşı gagasının renginden ve gaga üzerindeki üzerindeki kahverengi banttan anlaşılabilir. Yavruların burun delikleri de kısmen daha belirgindir, yetişkinlerde burun delikleri nemli olmadığı sürece belli olmaz. Kırmızı gagalılar için doğduğunda kahverengi turuncu arası olan gaga rengi tamamen kırmızıya döner, beyaz gagalılar için ise doğduğunda gaga üzerindeki kahverengi bant rengi açılarak yavaş yavaş kaybolur. Tamamı kırmızı veya beyaz tonu gagaya sahip papağan 3 aylıktan büyüktür. Ayrıca ayaklarındaki kahverengi beneklerin yoğunluğu da yavruluğunun belirtisidir, eğer ayaklarında detay bulunmuyorsa 5 aylıktan büyüktür.

cennetpapagani

cennetpapagani