cennetpapagani
cennetpapaganicennetpapaganicennetpapaganicennetpapaganicennetpapaganicennetpapaganicennetpapaganicennetpapaganicennetpapagani
cennetpapagani

Cennet papağanının beslenmesi Cennet papağanı neler yer Cennet papağanına neler yedirebilirim
     Cennet papağanları doğal yaşamlarında bitki tohumları, yeşil yapraklar ve meyveler ile beslenirler. Buna uygun olarak evcil papağanlar için günlük beslenme şöyle gibi olabilir.

Yulaf (Kabuksuz) %45
Beyaz darı, sarı darı, kırmızı darı %30
Keten tohumu %10
Mısır %5
Ay çekirdeği (Doğal) %5
Kabak çekirdeği (Doğal) %5

     Dal darı ve ballı çubuk krakerlerde ilgisini çekebilir. Özellikle yulaf tüy değişim zamanlarında faydalıdır, ke tohumu ise yağlı olduğu için soğuk havalarda kuşunuzun kilo alıp vücudunu sıcak tutmasına yardımcı olur. Keten tohumu kabuksuz olduğundan verilmemelidir, öğütemeyip dışarıya atabilirler.

cennetpapaganicennetpapaganicennetpapagani
cennetpapaganicennetpapaganicennetpapagani
cennetpapaganicennetpapaganicennetpapagani
1. Beyaz Darı 2. Kırmızı Darı 3. Yulaf 4. Keten Tohumu 5. Ay Çekirdeği 6. Kuş Yemi 7. Buğday 8. Kara Buğday 9. Keten Tohumu

     Bu tahıllar dışında hindistan cevizi, elma, yeşil biber, kırmızı biber, maydanoz sapı, badem kabuğu gibi besinleride çok fazla olmamak şartı ile severek tükatebilirler. Fazla sıvı alımı ishal yapabilir.

     Ayrıca mürekkep balığı kemiği, mineral blokları ve sindirim için ayrı bir yemlikte kuş kumu sağılı açısından önemlidir. Vitamin katkıları için veterinerinize danışabilirsiniz.

cennetpapagani