cennetpapagani
cennetpapaganicennetpapaganicennetpapaganicennetpapaganicennetpapaganicennetpapaganicennetpapaganicennetpapaganicennetpapagani
cennetpapagani

Cennet papağanının eğitimi Cennet papağanı nasıl eğitilir
     Cennet papağanı eğitimi sabır ve ilgi ister, eğitimden kasıt kendinize alıştırmanızdır. Onu korkutacak ani hareketlerden kaçınmalı, yanında yüksek ses ile konuşmamalı, uyurken rahatsız edip huzursuz etmemeli, istemediği besinleri yedirmeye zorlamamalı ve en önemlisi size alışması için aç bırakmamalısınız. Seslerinden sabah saatleri rahatsız olduğunuzda ise ötmesini engellemek için kafesin üzerini örtmek ki bu çok yapılır veya bağırarak susmasını sağlamak doğru değildir.

     Papağanınızı almadan önce kafesini satın alıp, aksesuarların düzenini isteğinize göre ayarlayıp, kafesin devamlı duracağı yeri belirledikten sonra papağanı satın almalısınız. Petshop'tan kendi kefesinde aldığınız papağanı evinize getirirken ilk defa bulunduğu ve bulunacağı ortam onu korkutacak alışması daha uzun sürecektir. Oysaki küçük bir kutu içerisinde eve gelen papağan kafese konulduğunda rahatlayacak, kefesine alışma süresini kısalacaktır.

     İlk günlerde fazla rahatsız etmemelisiniz, kafesin yerini değiştirmemeli, kafesin içerisine elinizi sokmamalısınız. Birkaç gün sonra ürkütmeden yaklaşarak konuşabilirsiniz, söylediklerinize öterek karılış verinceye kadar böyle devam edin.

     Daha sonra elinizle beslemeyi deneyebilirsiniz, yemi görünce sizden korkmadan yem yemeye geliyorsa ilerleme vardır, yemi elinizden alıp uzaklaşmayıncaya kadar devam edin. Cennet papağanını ele alıştırma

     Yem yemeye de alıştırdıktan sonra kafesin kapısını açık bırakın, meraklı oldukları için açılan kapı dikkatini çekecektir. Büyük ihtimalle bira bakındıktan sonra ilk uçuş denemesini yapmaya çalışacak ve başarılı olamayacaktır. Alışkın olmadıkları veya uzun süredir uçmadıkları için kontrollü uçamayıp duvara, tavana çarpabilirler. Bu yüzden odanın perdelerinin ve kapısının kapalı olmasına, odada sıkışacağı bir yer olmamasına dikkat etmelisiniz. Cennet papağanını salma

     Bu sebepten dolayı kanat uçlarını kırparlar veya petshoplar'da kırpılmış olarak satılır papağanlar. Ama uzama süresi söylendiği gibi bir iki ay değildir, kanat uçları kesilmemelidir. Cennet papağanı kanat kesme kırpma

     Papağanınız dışarıda vakit geçirdikten sonra acıktığında yem yemek için kafesine dönecektir, yakalamaya çalışırken onu korkutmamalısınız, en son ihtimalde bir bez ile onu yakalayarak kafese koyabilirsiniz.

     Dışarıya da çıkmaya alıştıktan sonra sıra kendinize alıştırmaya geldi, eğer bezden çekinmiyorsa bez içerisinde elinize temas etmeden daha huzurlu olurlar. Kafes dışarısındayken bez yardımı ile papağanınızı alıp başını ve ensesini kaşıyarak ilk adımı atabilirsiniz. Eğer çok fazla titriyorsa fazla uzatmayın ama memnun ise sıkılıncaya kadar devam edin. Bu kaşınma seanslarını ürkeklik durumuna göre tekrarlayarak bir süre devam edin. Yeni cennet papağanı Cennet papağanı sesi

     Kendisini sevdirmeye alıştıktan sonra kafes dışarısındayken sizden kaçmayacaktır ama elinizden yine korkabilir. Sakince elinizi uzatarak ensesini sevebilirsiniz, bundan sonrası elinize alıp mıncıklayıncaya kadar devam eder.

     Eğitimin iki püf noktası cennet papağanı seçerken hareketli olupta insanlardan rahatsız olmayan kuşları seçmek, daha da kolayı ise 2 aylık yavru sahibi olmaktır.      

cennetpapagani

Cennet papağanının yaşantısı
     Günün erken saatlerinde hava aydınlanınca hareketlenmeye başlar, gerilip yemini yedikten sonra tiz sesiyle öter, oyuncaklarıyla oynar. Öğle saatlerinde 1 saat kadar kestirirler, sonra yoğun aktivitesi hava kararıncaya kadar devam eder. Çok aktif kuşlardır sürekli oyuncakları ile ilgilenir, oyuncaklar onlar için önemlidir. Ballı kemirme çubukları, halatlar, salıncaklar dikkatini çeker. Evcil olsun olmasın insanlara karşı sürekli ilgi gösterir, elinize gelmese bile onunla konuşmanız ilgilenmeniz gerekir. Gördüğü ve duyduğu her şeye tepki gösterir.

cennetpapagani

Kafes seçimi Cennet papağanı kafes seçimi Cennet papağanı kafes örnekleri
     Cennet papağanları geniş, içerisinde dolaşabilecekleri kafeslere ihtiyaç duyarlar. Kafes mümkün olduğunca yüksek ve telleri tırmanmayı sevdikleri için yatay olmalıdır. Devamlı durabilecekleri rahat bir tünek (1cm çapında, ahşap) kafesin en üst noktasına yerleştirilmelidir, burada uyuyup dinlenecektir. Salıncak uyuması için uygun olmadığından tünek tercih edilmelidir, yoksa uykusunda dengesini kaybedip düşebilir. Eğer alışabilirse hasır yuvada uyumayı sever, yuvasına dışkılamaz.

cennetpapagani

cennetpapagani

cennetpapagani