cennetpapagani
cennetpapaganicennetpapaganicennetpapaganicennetpapaganicennetpapaganicennetpapaganicennetpapaganicennetpapaganicennetpapagani
cennetpapagani

Cennet papağanı hakkında sıkça sorular sorulardır, daha detaylı anlatımlarını ilgili bölümlerde bulabilirsiniz.

- Yavru cennet papağanını nereden bulabilirim?
+ Petshoplardan yeni ithal edilmiş ortalama en genç 5 7 aylık papağan bulabilirsiniz. Daha genç olmasını istiyorsanız paylaşım portallarından üyelerin kendi yetiştirdiği yavruları sahiplenebilirsiniz.

- Cennet papağanının yavru olduğu nasıl anlarım?
+ Cennet papağanlarının yaklaşık yaşı gagasının renginden ve gaga üzerindeki üzerindeki kahverengi banttan anlaşılabilir. Yavruların burun delikleri de kısmen daha belirgindir, yetişkinlerde burun delikleri nemli olmadığı sürece belli olmaz. Kırmızı gagalılar için doğduğunda kahverengi turuncu arası olan gaga rengi tamamen kırmızıya döner, beyaz gagalılar için ise doğduğunda gaga üzerindeki kahverengi bant rengi açılarak yavaş yavaş kaybolur. Tamamı kırmızı veya beyaz tonu gagaya sahip papağan 3 aylıktan büyüktür. Ayrıca ayaklarındaki kahverengi beneklerin yoğunluğu da yavruluğunun belirtisidir, eğer ayaklarında detay bulunmuyorsa 5 aylıktan büyüktür.

- Cennet papağanı yaş tahmini?
+ Yavru cennet papağanlarının burun delikleri kısmen daha belirgindir, yetişkinlerde burun delikleri nemli olmadığı sürece belli olmaz. Tamamı kırmızı veya beyaz tonu gagaya sahip papağan 3 aylıktan büyüktür. Ayrıca ayaklarındaki kahverengi beneklerin yoğunluğu da yavruluğunun belirtisidir, eğer ayaklarında detay bulunmuyorsa 5 aylıktan büyüktür.

- Cennet papağanı cinsiyeti nasıl anlaşılır?
+ Cennet papağanı cinsiyet ayrımında kesin sonucu dna testi vermektedir. Yinede tahminde bulunulmasına yardımcı olacak farklar vardır.

- Cennet papağanı cinsiyet tahmini?
+ Erkeklerin kuyrukları sivri, dişilerinki yelpaze gibi açıktır. Ayrıca yetişkin kuşların tünekte ayakları erkeklerde 1cm kadar, dişilerde daha fazla ayrık durur. Tabi görünüşlerinden çok davranışları bize bu konuda yardımcı olabilir, detaylı farklar için foruma göz atabilirsiniz.

- Cennet papağanı alırken nelere dikkat etmeliyim?
+ Alacağınız kuşu diğerleriyle birlikte inceleyip eşi olmamasına dikkat edin, daha sonra ayrı bir kafese alarak dışkılamasını bekleyin kontrol edin. Tüyleri eksiksiz ve parlak olmalı, kabarık olmamalı, gözler tam açık ve sağlıklı gözükmeli, burunda akıntı olmamalı, ayakların ikisi de yere tam basmalı, nefes alışı sakin ve normal şiddette olmalıdır.

- Cennet papağanı fiyatı nekadardır?
+ Yaşadığınız bölgeye göre ortalama 70 100 tl arasındadır. Beyaz gagalıların fiyatı biraz daha yüksek olabilir.

- Cennet papağanının sesi rahatsız edermi?
+ Sabahları neşe ile ötmeyi sevdikleri için biraz rahatsız olabilirsiniz aynı odada uyuyorsanız. Farklı bir odada ise rahatsız edici düzeyde değildir.

- Cennet papağanı kafesi nasıl olmalıdır?
+ Cennet papağanları geniş, içerisinde dolaşabilecekleri kafeslere ihtiyaç duyarlar. Kafes mümkün olduğunca yüksek ve telleri tırmanmayı sevdikleri için yatay olmalıdır.

- Cennet papağanı kafesinde neler olmalıdır?
+ Devamlı durabilecekleri rahat bir tünek (1cm çapında, ahşap) kafesin en üst noktasına yerleştirilmelidir, burada uyuyup dinlenecektir. Salıncak uyuması için uygun olmadığından tünek tercih edilmelidir, yoksa uykusunda dengesini kaybedip düşebilir. Eğer alışabilirse hasır yuvada uyumayı sever, yuvasına dışkılamaz.

- Cennet papağanı nasıl beslenmelidir?
+ Cennet papağanları doğal yaşamlarında bitki tohumları, yeşil yapraklar ve meyveler ile beslenirler. Buna uygun olarak evcil papağanlar için günlük beslenme için "beslenme" bölümüne göz atabilirsiniz.

- Cennet papağanıma neler verebilirim?
+ Tahıllar dışında hindistan cevizi, elma, yeşil biber, kırmızı biber, maydanoz sapı, badem kabuğu gibi besinleride çok fazla olmamak şartı ile severek tükatebilirler. Fazla sıvı alımı ishal yapabilir. Ayrıca sebze ve meyvelerin yapraklı, çekirdekli kısımlarını tüketmemelidirler.

- Cennet papağanıma neler vermemeliyim?
+ Sebze ve meyvelerin yaprakları, çekirdekleri, şekerli, tuzlu, yağlı ve neredeyse tüm hazır besinler bu tür için uygun değildir.

- Cennet papağanım sebze ve meyve yemiyor?
+ Alışkın olmayan papağanlar nemli besinlerden hoşlanmazlar. Elma, hinidstan cevizi, havuç gibi sebze meylveleri ince dilimler halinde kurutarak verebilirsiniz. Zamanla kurutma seviyesini azaltarak nemli besinlere alıştırabilirsiniz.

- Cennet papağanı eğitilir mi?
+ Eğitilir, fakat zamana bırakıp acele etmemek lazım. Beyaz gagalı türler daha sakindir, eğitimleri daha kolaydır.

- Cennet papağanı bana alışır mı?
+ Sosyal canlılardır, sizinle iletişim kurabilirler.

- Cennet papağanı insana alışır mı?
+ Sosyal canlılardır, insanlar ile iletişim kurabilirler.

- Cennet papağanı nasıl eğitilir?
+ Eğitimi için "yaşam" bölümüne gözatabilirsiniz.

- Cennet papağanı eğitimi nasıl olmalı?
+ Eğitimi için "yaşam" bölümüne gözatabilirsiniz.

- Cennet papağanı ne kadar sürede eğitilir?
+ Eğitim süresi papağanınızın yaşına ve ona ayırabileceğiniz zamana bağlıdır. Eğitimi için "yaşam" bölümüne gözatabilirsiniz.

- Cennet papağanım ne zaman bana alışır?
+ Ona ayırabileceğiniz zamana bağlıdır, beyaz gagalı türlerin size alışması daha kısa sürer. Eğitimi için "yaşam" bölümüne gözatabilirsiniz.

- Cennet papağanı ısırır mı?
+ Yeni taşıştıysanız gagası ile elinize vurabilir ama ısırabilirde, size alıştıktan sonra sadece elinizi kafesine soktuğunuzda rahatsızlık duyar gagası ile vurabilir.

- Cennet papağanım ısırıyor nasıl eğitebilirim?
+ Onu rahatsız ediyor olabilirsiniz, daha çok ilgilenerek kendinize alıştırmaya çalışın.

- Cennet papağanı konuşurmu?
+ Konuşma yetenekleri çok azdır. Cennet papağanı konuşur, konuşabilir denilmese de dikkatli dinlenildiğinde ismini ve sık duyduğu kelimeleri mırıldandığı duyulabilinir fakat net değildir.

- Cennet papağanı konuşabilir mi?
+ Konuşma yetenekleri çok azdır. Cennet papağanı konuşur, konuşabilir denilmese de dikkatli dinlenildiğinde ismini ve sık duyduğu kelimeleri mırıldandığı duyulabilinir fakat net değildir.

- Cennet papağanı konuşuyor mu?
+ Konuşma yetenekleri çok azdır. Cennet papağanı konuşur, konuşabilir denilmese de dikkatli dinlenildiğinde ismini ve sık duyduğu kelimeleri mırıldandığı duyulabilinir fakat net değildir.

- Cennet papağanımı konuşturabilir miyim?
+ Konuşma yetenekleri çok azdır. Cennet papağanı konuşur, konuşabilir denilmese de dikkatli dinlenildiğinde ismini ve sık duyduğu kelimeleri mırıldandığı duyulabilinir fakat net değildir.

- Cennet papağanımı konuşturmak için neler yapmalıyım?
+ Adını kısa ve net bir kelime seçip sürekli ona seslenebilirsiniz, bunu kavradıktan sonra farklı kelimeler deneyebilirsiniz. Fakat konuşması net değildir.

Uyarı !
Metinler bilgilendirme amaçlı olup sorumluluk uygulayana aittir!
Sitede yer alan metinler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
cnntppgnsrlr
cennetpapagani